Články na blogu

Čím na kole fotografuji?

Čím na svých cyklovýletech fotím, a jak následně zpracovávám pořízené fotografie, než je nahraji na web? Přečti si celý článek na cykloblogu...

Při jízdě na kole sebou nevozím digitální zrcadlovku ani pokročilý kompakt s výměnnými objektivy. Protože na horském kole jezdím často po nezpevněných cestách, tak si ani neumím osobně představit, že nějaká fototechnika může dlouhodobě ustát tyto drsné podmínky. Na svých cyklovýletech si tedy spolehlivě vystačím s mobilním telefonem, který zpravidla snese i horší zacházení. Mobil mám navíc kdykoliv po ruce a pokud jsem na kole zrovna slušně rozjetý, tak při focení nemusím ani nutně zastavovat.

Kvalitou bude fotomobil samozřejmě za pořádnou fototechnikou vždycky zaostávat. Na druhou stranu doba pokročila a dnešní smartphony dokáží nabídnout rozumný kompromis v obrazové kvalitě. Protože z pořízených fotek nehodlám tisknout žádné zvětšeniny, ale poslouží pouze pro potřeby osobního cykloblogu, tak je mobil vlastně téměř ideálním zařízením. Při focení mobilem na kole mě spíše omezuje jeho pevné ohnisko, do budoucna tak budu muset zvážit mobilní telefon vybavený i optickým zoomem.

Aktuálně na kole používám Apple iPhone SE 2022, který je vybaven 12 megapixelovým snímačem a stabilizovaným objektivem se světelností f/1,8, který za dobrých světelných podmínek pořizuje rozumné snímky. Při focení můžu počítat s přesným ostřením, přirozeným barevným podáním a dostatečnou ostrostí. Při horším osvětlení samozřejmě rychle dochází ke ztrátě obrazového detailu a nárůstu šumu, ale pokud znáte jeho limity, tak se s tím dá pracovat. Na cestách je lepší jakýkoliv fotopřístroj než žádný, zbytek musíte dohnat zkušenostmi a fotografickým okem.

Fotky z mobilního telefonu

Fotky z mobilního telefonu

Focení s dlouhou expozicí

Focení s dlouhou expozicí

Fotografie pořízené za jízdy

Fotografie pořízené za jízdy

Kromě základní aplikace pro focení mám v mobilu nainstalovaný program DSLR Camera, se kterým mám k dispozici manuální ovládání s možností zápisu fotek do formátu RAW, jenž obsahuje nekomprimovaná a nezpracovaná obrazová data. Další poměrně často používanou aplikací je Spectre Camera, která díky softwarové stabilizaci dokáže pořizovat dlouhé expozice i bez stativu.

Abych z pořízených fotografií dostal maximum obrazového detailu, tak snímky samozřejmě procházejí postprodukcí. K základním úpravám už roky využívám starší verzi programu Zoner Photo Studio, ve kterém mám nainstalovaný rozšiřující modul Nik Collection (určený původně pro Adobe Photoshop nebo Lightroom). Sada pluginů Nik Collection v bezplatné verzi 1.2 (než jej koupila společnost DxO) nabízí nejrůznější nástroje pro komplexní úpravu fotografií. Zpravidla pracuji s modulem Color Efex Pro 4, kde často využívám filtr Detail Extractor vhodný pro vytažení obrazových detailů z původní fotografie. Následuje ořez, zmenšení a doostření fotek přímo pro potřeby webu. Poměrně vysoká komprese dá všemu sice silně zabrat, ale jistou vypovídající hodnotu by uveřejněné snímky měli stále nabízet.

Chceš další informace?

Prozkoumej články na blogu

Jakým způsobem si předem vybírám a plánuji trasy na cyklovýlety?

Na jakém kole aktuálně jezdím, a jakou používám základní výbavu na kolo?

Jak provádím běžnou údržbu kola, a jaké k tomu potřebuji vybavení?

Prozkoumej nejčtenější a nejoblíbenější články na osobním cykloblogu

Horská, krosová, silniční, elektrokola...
Široká nabídka jízdních kol a příslušenství skladem přímo pro tebe

Vybírej u odborníků

Úvod   Cyklotrasy   Cykloturistika   Blog   Kontakt

Copyright Bikeo